UL-080-0CW PEM Miniature Self-Clinching Fasteners
SKU: 12086 | MPN: UL-080-0CWDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | UL-080-0CW |
| Description | UL-080-0CW Miniature Nut |
| Product Type | UL |
| Thread Size | #0-80 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated Plus Clear Dry-film Lubricant |
| Sheet Thickness | .019 to .022 in |
| Min. Sheet Thickness | .019 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, MIL-S-8879, UNJ-3B |
| Material Finish | Passivated Plus Clear Dry-film Lubricant |
| Hole Size in Sheet | .110 in + .003 - .000 |