U-256-1 PEM Miniature Self-Clinching Fasteners
SKU: 12084 | MPN: U-256-1Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | U-256-1 |
| Description | U-256-1 Miniature Nut |
| Product Type | U |
| Thread Size | #2-56 |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | .030 to .036 in |
| Min. Sheet Thickness | .030 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | Internal, ANSI B1.1, 2B |
| Material Finish | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Hole Size in Sheet | .144 in + .003 - .000 |