| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | TP4-5mm-12 |
| Description | TP4-5MM-12 Unthreaded Pin, Flush Head |
| Product Type | TP4 |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 12 mm |
| Material Specification | 400 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 92/HB 195 or Less |
| Fastener Material | 400 Series Stainless Steel |
| D | 3.53 mm ± 0.15 |
| H | 7.19 mm ±0.40 |
| P | 5.00 mm ±0.05 |
| S | 2.29 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 5.5 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 7.60 mm |