| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | TFHS-256-5 |
| Description | TFHS-256-5 Thin Sheet Stud, Non Flush |
| Product Type | TFHS |
| Thread Size | #2-56 |
| Length | 0.312 in |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 0.020 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| Material Code | S |
| H | 0.141 in ±0.015 |
| S | 0.070 in Max. |
| T | 0.025 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.085 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.187 in |