| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | TFH-M3-12ZI |
| Description | TFH-M3-12ZI Thin Sheet Stud, Non Flush |
| Product Type | TFH |
| Thread Size | M3 |
| Length | 12 mm |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, Colorless |
| Sheet Thickness | 0.51 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80/HB 150 or less |
| Thread Specification | External, ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Material | Heat-Treated Carbon Steel |
| H | 4.50 mm ±0.40 |
| S | 1.80 mm Max. |
| T | 0.64 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 3 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 5.6 mm |