| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | T4-10-050 |
| Product Type | T4 |
| Material Specification | 400 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 88 or Less (Hardness Rockwell “B” Scale) HB 183 or Less (Hardness Brinell) |
| Fastener Material | Hardened 400 Series Stainless Steel |
| A | 0.686 mm ± 0.025 (0.027 in ±.001) |
| B | 0.610 mm (.024 in) |
| C | 0.89 mm (.035 in) Max. |
| H | 2 mm /.079 in |
| P | 1.3 mm ± 0.05 / 0.051 in ±.002 |
| T | 0.2 mm ± 0.10 / 0.008 in ±.004 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 1 mm / .039 in |