| Specifications |
|---|
| Thread Size | #4-40 |
| Coating | No Finish |
| Wire Insert Series | Locking |
| Wire Insert Type | Tangless |
| Material | Stainless Steel |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Length Nominal Dia. | 1 Dia. |
| Material Specification | AS7245 |
| Number of Free Coils | 2-3/4 |
| Free Coil Diameter Min. | .144 in |
| Free Coil Diameter Max. | .159 in |
| Finish Specification | n/a |
| Finish Appearance | Dyed Red |
| Additional Information | Heli-Coil Tangless® Inserts elimi nate tang break-off and retrieval and are easily adjusted or re moved after installation.
- BI-DIRECTIONAL DESIGN
Installs quickly and easily from either end.
- STRONGER ASSEMBLIES
Tapped threads are strength - ened because the inherent flexibility of the insert provides a more balanced distribution of static and dynamic loads throughout the engagement length.
- ELIMINATE STRESS.
Virtually no stress is induced into the parent material as no staking, swaging or keying in place is required.
- POSITIVE SELF-LOCKING TORQUE.
Heli-Coil Tangless® screw-lock inserts provide a positive, self-locking torque complying with the require ments of NASM8846.
- MINIMIZE SPACE AND WEIGHT.
Requires smaller boss than solid inserts; minimize total in-place cost.
- CONFORM TO NAS1130
|
| |
| Drilling Data |
|---|
| Suggested Drill Size ~ Aluminum | #31 (.1200) |
| Suggested Drill Size ~ Steel, Magnesium, Plastic | #31 (.1200) |
| Minimum Drilling Depth for Bottoming Taps | .212 in |
| Minimum Drilling Depth for Plug Taps | .318 in |
| |
| Tapping Data |
|---|
| Countersink Diameter Min. | .140 in |
| Countersink Diameter Max. | .170 in |
| Pitch Diameter Min. | .128 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 3B_in | .130 in |
| Pitch Diameter Max. ~ Class of Fit 2B_in | .131 in |
| Minimum Tapping Depth | .140 in |
| Tap Major Diameter Max. | .147 in |
| |
| Taps & Gages |
|---|
| Tap High Spiral Flute Bottoming 2B | 6905-04 |
| Tap High Spiral Flute Bottoming 3B | 5905-04 |
| Tap Spiral Point Plug 2B | 04CSA |
| Tap Spiral Point Plug 3B | 04CSB |
| Tap Straight Flute Bottoming 2B | 04CBA |
| Tap Straight Flute Bottoming 3B | 04CBB |
| Tap Straight Flute Plug 2B | 04CPA |
| Tap Straight Flute Plug 3B | 04CPB |
| Working Gage 2B | 3688-04 |
| Working Gage 3B | 1442-04 |
| |
| Reference |
|---|
| Aerospace Standard Part Number | NAS1130-04L10 |