Socket Head Shoulder Bolt M5 X 10 mm 18-8 Stainless Steel
SKU: 64770 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW64770 |
| Thread Size | M4-0.7 |
| Shoulder Diameter | 5 mm |
| Length | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Specification | ISO Metric Coarse |
| Thread Length | 9 mm |
| Thread Series | Coarse |
| System of Measurement | Metric |
| Head Diameter | 9 mm |
| Head Height | 4 mm |
| Drive Type | Hex Socket |
| Drive Size | 2.5 mm |
| Material Tensile Strength | 70,000 psi |