Socket Head Shoulder Bolt M16 X 16 mm Alloy Steel 12.9 Thermal Black Oxide
SKU: 62492 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW62492 |
| Thread Size | M12-1.75 |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Length | 16 mm |
| Material | Alloy Steel 12.9 |
| Grade|Class | Class 12.9 |
| Finish | Thermal Black Oxide |
| Thread Specification | ISO Metric Coarse |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Series | Coarse |
| System of Measurement | Metric |
| Head Diameter | 24 mm |
| Head Height | 11 mm |
| Drive Type | Hex Socket |
| Drive Size | 8 mm |
| Material Tensile Strength | 140,000 psi |