| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SS-M5-0ZI |
| Description | SS-M5-0ZI Standard Profile Nut |
| Product Type | SS |
| Thread Size | M5X0.8 |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Shank Code | 00 |
| A Shank Max. | 0.77 mm |
| Min. Sheet Thickness | 0.8 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80/HB 150 or less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Zinc Plated, 5µm, Colorless |
| C | 6.33 mm Max. |
| E | 8.64 mm ± 0.25 |
| T | 2 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 6.35 mm +0.08 |