SOS-83.6-12 Standoff for Sheet Metal
SKU: 14674 | MPN: SOS-83.6-12Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | SOS-83.6-12 |
| Description | SOS-83.6-12 Through-Hole Unthreaded Standoff |
| Type | SOS |
| Thread Size | Unthreaded |
| Thru-Hole Code | 83.6 |
| Length Code | 12 |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Finish | Passivated and/or Tested Per ASTM A380 |
| Length | 12 mm +0.05 –0.13 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 1.27 mm |
| Hole Size in Sheet | 7.14 mm + 0.08 |
| B | 3.6 mm +0.1 -0.08 |
| C | 7.12 mm -.13 |
| H | 7.9 mm Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 8 mm |
| Tooling | |
| Anvil Part No. | 970200013300 |
| Punch Part No. | 975200048 |