SOS-63.6-18 Standoff for Sheet Metal
SKU: 14652 | MPN: SOS-63.6-18Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | SOS-63.6-18 |
| Description | SOS-63.6-18 Through-Hole Unthreaded Standoff |
| Type | SOS |
| Thread Size | Unthreaded |
| Thru-Hole Code | 63.6 |
| Length Code | 18 |
| Material | 300 Series Stainless Steel |
| Finish | Passivated and/or Tested Per ASTM A380 |
| Length | 18 mm +0.05 –0.13 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 1 mm |
| Hole Size in Sheet | 5.41 mm + 0.08 |
| B | 3.6 mm +0.1 -0.08 |
| C | 5.39 mm -.13 |
| H | 6.4 mm Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 6.8 mm |
| Tooling | |
| Anvil Part No. | 970200012300 |
| Punch Part No. | 975200048 |