SOA-63.1-10 Standoff for Sheet Metal
SKU: 14394 | MPN: SOA-63.1-10Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | SOA-63.1-10 |
| Description | SOA-63.1-10 Through-Hole Unthreaded Standoff |
| Type | SOA |
| Thread Size | Unthreaded |
| Thru-Hole Code | 63.1 |
| Length Code | 10 |
| Material | Aluminum |
| Finish | No Finish |
| Length | 10 mm +0.05 –0.13 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50 / HB 89 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 1 mm |
| Hole Size in Sheet | 5.41 mm + 0.08 |
| B | 3.1 mm +0.1 -0.08 |
| C | 5.39 mm -.13 |
| H | 6.4 mm Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 6.8 mm |
| Tooling | |
| Anvil Part No. | 970200012300 |
| Punch Part No. | 975200048 |