SOA-032-10 Standoff for Sheet Metal
SKU: 14313 | MPN: SOA-032-10Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | SOA-032-10 |
| Description | SOA-032-10 Through-Hole Threaded Standoff |
| Type | SOA |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Code | 032 |
| Length Code | 10 |
| Material | Aluminum |
| Finish | No Finish |
| Length | 0.312 in +.002 –.005 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50 / HB 89 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 0.05 in |
| Hole Size in Sheet | 0.281 in + .003 - .000 |
| B | 0.203 in ±.005 |
| C | 0.28 in +.000-.005 |
| D | 0 in |
| H | 0.312 in Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 0.31 in |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B ASME B1.13M, 6H |
| Tooling | |
| Anvil Part No. | 970200013300 |
| Punch Part No. | 975200048 |