| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | SO4-M4-16NC |
| Description | SO4-M4-16NC Through-Hole Threaded Standoff |
| Type | SO4 |
| Thread Size | M4X0.7 |
| Thread Code | M4 |
| Length Code | 16 |
| Material | 400 Series Stainless Steel |
| Finish | Electroless Nickel over Copper over Nickel Strike Per ASTM B733 |
| Length | 16 mm +0.05 –0.13 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 88 / HB 183 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 1.27 mm |
| Hole Size in Sheet | 7.14 mm + 0.08 |
| B | 4.8 mm ±.13 |
| C | 7.12 mm -.13 |
| D | 8 mm ±.25 |
| H | 7.9 mm Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 8 mm |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B ASME B1.13M, 6H |
| |
| Tooling |
|---|
| Anvil Part No. | 970200013300 |
| Punch Part No. | 975200048 |