SO-63.1-12ZI Standoff for Sheet Metal
SKU: 14270 | MPN: SO-63.1-12ZIDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | SO-63.1-12ZI |
| Description | SO-63.1-12ZI Through-Hole Unthreaded Standoff |
| Type | SO |
| Thread Size | Unthreaded |
| Thru-Hole Code | 63.1 |
| Length Code | 12 |
| Material | Hardened Carbon Steel |
| Finish | Zinc Plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III Colorless |
| Length | 12 mm +0.05 –0.13 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80 / HB 150 or Less |
| Min. Sheet Thickness | 1 mm |
| Hole Size in Sheet | 5.41 mm + 0.08 |
| B | 3.1 mm +0.1 -0.08 |
| C | 5.39 mm -.13 |
| H | 6.4 mm Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | 6.8 mm |
| Tooling | |
| Anvil Part No. | 970200012300 |
| Punch Part No. | 975200048 |