| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SMTSO-M25-3ET |
| Description | SMTSO-M25-3ET ReelFast® microPEM® Surface Mount Nuts / Standoffs |
| Thread Size | M2.5 x 0.45 |
| Length | 3 mm ±0.13 mm |
| Material Specification | Lead-Free Carbon Steel |
| Finish Specification | Electro-Plated Tin, ASTM B545, Class A with Clear Preservative Coating, Annealed |
| Thread Code | M25 |
| Min. Sheet Thickness | 1.53 mm |
| For Use In Sheet Hardness | Not Applicable |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| A | 1.53 mm Max. |
| C | 4.09 mm Max. |
| E | 5.56 mm ± 0.13 mm |
| Hole Size in Sheet | 4.22 mm +0.08 |
| øD - Min. Solder Pad | 6.2 mm |
| Parts Per Reel | 1000 |
| Reel Pitch | 12 mm |
| Reel Size | 330 mm |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Standard | Conform to EIA-481 |