SMTSO-440-4ET PEM ReelFast®
SKU: 14479 | MPN: SMTSO-440-4ETDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SMTSO-440-4ET |
| Description | SMTSO-440-4ET ReelFast® microPEM® Surface Mount Nuts / Standoffs |
| Thread Size | #4-40 |
| Length | 0.125 in ±0.005 |
| Material Specification | Lead-Free Carbon Steel |
| Finish Specification | Electro-Plated Tin, ASTM B545, Class A with Clear Preservative Coating, Annealed |
| Thread Code | 440 |
| Min. Sheet Thickness | 0.060 in |
| For Use In Sheet Hardness | Not Applicable |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| A | 0.060 in Max. |
| C | 0.161 in Max. |
| E | 0.219 in ±0.005 |
| Hole Size in Sheet | 0.166 in + .003 - .000 |
| øD - Min. Solder Pad | 0.244 in |
| Parts Per Reel | 1000 |
| Reel Pitch | 12 mm |
| Reel Size | 330 mm |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Standard | Conform to EIA-481 |