SMTSO-4.2-3ET PEM ReelFast®
SKU: 10891 | MPN: SMTSO-4.2-3ETDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SMTSO-4.2-3ET |
| Description | SMTSO-4.2-3ET ReelFast® microPEM® Surface Mount Nuts / Standoffs |
| Length | 3 mm ±0.13 mm |
| Material Specification | Lead-Free Carbon Steel |
| Finish Specification | Electro-Plated Tin, ASTM B545, Class A with Clear Preservative Coating, Annealed |
| Min. Sheet Thickness | 1.53 mm |
| For Use In Sheet Hardness | Not Applicable |
| A | 1.53 mm Max. |
| C | 6.22 mm Max. |
| E | 8.74 mm ± 0.13 mm |
| Hole Size in Sheet | 6.35 mm +0.08 |
| øD - Min. Solder Pad | 9.37 mm |
| Parts Per Reel | 800 |
| Reel Pitch | 16 mm |
| Reel Size | 330 mm |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Standard | Conform to EIA-481 |