SMTSO-3.6-4ET PEM ReelFast®
SKU: 05571 | MPN: SMTSO-3.6-4ETDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | SMTSO-3.6-4ET |
| Description | SMTSO-3.6-4ET ReelFast® microPEM® Surface Mount Nuts / Standoffs |
| Length | 4 mm ±0.13 mm |
| Material Specification | Lead-Free Carbon Steel |
| Finish Specification | Electro-Plated Tin, ASTM B545, Class A with Clear Preservative Coating, Annealed |
| Min. Sheet Thickness | 1.53 mm |
| For Use In Sheet Hardness | Not Applicable |
| A | 1.53 mm Max. |
| C | 5.28 mm Max. |
| E | 7.14 mm ± 0.13 mm |
| Hole Size in Sheet | 5.41 mm +0.08 |
| øD - Min. Solder Pad | 7.77 mm |
| Parts Per Reel | 900 |
| Reel Pitch | 12 mm |
| Reel Size | 330 mm |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Standard | Conform to EIA-481 |