SK32BS, Open End Blind Rivet 3/32 in Dia. (0.063-0.125 Grip) 120° Countersunk, Steel, Zinc
SKU: 56407 | MPN: SK32BSDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | SK32BS |
| Head Style | 120° Countersunk |
| Diameter Nominal | 3/32 in |
| Diameter | 0.092-0.096 in |
| Body Length Nominal | 0.225 in |
| Grip Range | 0.063-0.125 in |
| Blind Side Protrusion | 0.325 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.057 in |
| Material Mandrel | Steel |
| Material Body | Steel |
| Material Body Detail | C1006-C1010 Steel |
| Finish Body | Zinc |
| Finish Mandrel | Protective Coating |
| Flange Diameter | 0.161-0.187 in |
| Flange Thickness | 0.039 in Max |
| Hole Size | 0.097-0.100 in |
| Minimum Grip | 0.063 in |
| Maximum Grip | 0.125 in |
| Hole Size Min. | 0.097 in |
| Hole Size Max. | 0.1 in |
| Material Shear Strength | 150 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 205 Lbs. |