SD64BS, Open End Blind Rivet 3/16 in Dia. (0.126-0.250 Grip) Domed Head, Steel, Zinc
SKU: 63631 | MPN: SD64BSDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | SD64BS |
| Head Style | Domed Head |
| Diameter Nominal | 3/16 in |
| Diameter | 0.183-0.191 in |
| Body Length Nominal | 0.425 in |
| Grip Range | 0.126-0.250 in |
| Blind Side Protrusion | 0.585 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.114 in |
| Material Mandrel | Steel |
| Material Body | Steel |
| Material Body Detail | C1006-C1010 Steel |
| Finish Body | Zinc |
| Finish Mandrel | Protective Coating |
| Flange Diameter | 0.357-0.393 in |
| Flange Thickness | 0.047-0.055 in |
| Hole Size | 0.192-0.196 in |
| Minimum Grip | 0.126 in |
| Maximum Grip | 0.25 in |
| Hole Size Min. | 0.192 in |
| Hole Size Max. | 0.196 in |
| Material Shear Strength | 590 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 815 Lbs. |