SD63HT, Grip-Tite Blind Rivet 3/16 in Dia. (0.125-0.187 Grip) Domed Head, Steel, Zinc
SKU: 16706 | MPN: SD63HTDetails
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Engineered Fastening |
| MPN | SD63HT |
| Head Style | Domed Head |
| Diameter Nominal | 3/16 in |
| Diameter | 0.187-0.195 in |
| Body Length Nominal | 0.426 in |
| Grip Range | 0.125-0.187 in |
| Blind Side Protrusion | 0.553 in |
| Mandrel Diameter Nominal | 0.132 in |
| Material Mandrel | Steel |
| Material Body | Carbon Steel |
| Finish Body | Zinc |
| Finish Mandrel | Protective Coating |
| Flange Diameter | 0.363-0.393 in |
| Flange Thickness | 0.080 in |
| Hole Size | 0.197-0.212 in |
| Minimum Grip | 0.125 in |
| Maximum Grip | 0.187 in |
| Hole Size Min. | 0.197 in |
| Hole Size Max. | 0.212 in |
| Material Shear Strength | 696 Lbs. |
| Material Tensile Strength | 764 Lbs. |