| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | S-M3.5-0ZC |
| Description | S-M3.5-0ZC Standard Profile Nut |
| Product Type | S |
| Thread Size | M3.5X0.6 |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type II, yellow |
| Shank Code | 00 |
| A Shank Max. | 0.77 mm |
| Min. Sheet Thickness | 0.8 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80/HB 150 or less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.13M, 6H |
| Material Finish | Zinc Plated 5µm, Yellow |
| C | 4.73 mm Max. |
| E | 7.11 mm ± 0.25 |
| T | 1.5 mm ± 0.25 |
| Hole Size in Sheet | 4.75 mm +0.08 |