S-440-3ZC PEM Self-Clinching Nut
SKU: 14721 | MPN: S-440-3ZCDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | S-440-3ZC |
| Description | S-440-3ZC Standard Profile Nut |
| Product Type | S |
| Thread Size | #4-40 |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type II, yellow |
| Shank Code | 3 |
| A Shank Max. | .087 in |
| Min. Sheet Thickness | .090 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80/HB 150 or less |
| Thread Specification | Internal, ASME B1.1, 2B |
| Material Finish | Zinc Plated 5µm, Yellow |
| C | 0.165 in Max. |
| E | .250 in ± .010 |
| T | 0.070 in ± .010 |
| Hole Size in Sheet | .166 in + .003 - .000 |