| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | PF51-032-0CN |
| Description | PF51-032-0CN Captive Panel Screw-Low Profile Knob, Spring-loaded |
| Product Type | PF50 |
| Thread Size | #10-32 |
| Thread Code | 032 |
| A Shank Max. | 0.038 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 60 or less (Hardness Rockwell “B” Scale) HB 107 or less (Hardness Brinell) |
| Thread Specification | External, ASME B1.1, 2A / ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Retainer Material | Carbon Steel |
| Material Spring | 300 Series Stainless Steel |
| A | 0.038 in Max. |
| C | 0.311 in Max. |
| E | 0.53 in ±0.010 |
| G | 0.23 in ±0.025 |
| H | 0.225 in ±0.008 |
| P | 0 in ±0.025 |
| T1 | 0.340 in Max. |
| T2 | 0.530 in Nom. |
| Hole Size in Sheet | 0.312 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.33 |
| Drive Size | #2 |
| Material Knob | Carbon Steel |
| Material Screw | Carbon Steel |
| Finish Knob | Bright Nickel over Copper Flash per ASTM B689, Type II |
| Finish Retainer | Bright Nickel over Copper Flash per ASTM B689, Type II |
| Finish Screw | Bright Nickel over Copper Flash per ASTM B689, Type II |
| Finish Spring | Natural Finish |