| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | PF12MF-M4-2 |
| Description | PF12MF-M4-2 Large Knob, Spring-Loaded Flare-Mounted Panel Screws |
| Product Type | PF12MF |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Thread Code | M4 |
| A Shank Max. | 1.83 mm |
| Thread Specification | External, ASME B1.1, 2A / ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Retainer Material | Aluminum |
| Material Spring | 300 Series Stainless Steel |
| A | 1.83 mm Max. |
| C | 6.74 mm Max. |
| E | 13.06 mm ± 0.25 |
| G | 8.89 mm ± 0.64 |
| P | 2.13 mm ± 0.64 |
| T1 | 11.43 mm Nom. |
| T2 | 16.26 mm Nom. |
| Hole Size in Sheet | 6.76 mm +.01 - .00 |
| Drive Size | #2 |
| Material Knob | Aluminum |
| Material Screw | Hardened Carbon Steel |
| Finish Knob | Natural Finish |
| Finish Retainer | Natural Finish |
| Finish Screw | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Finish Spring | Natural Finish |