| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | PF12MF-832-1 |
| Description | PF12MF-832-1 Large Knob, Spring-Loaded Flare-Mounted Panel Screws |
| Product Type | PF12MF |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Code | 832 |
| A Shank Max. | 0.072 in |
| Thread Specification | External, ASME B1.1, 2A / ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Retainer Material | Aluminum |
| Material Spring | 300 Series Stainless Steel |
| A | 0.072 in Max. |
| C | 0.265 in Max. |
| E | 0.514 in ± .010 |
| G | 0.29 in ± .025 |
| P | 0.024 in ± .025 |
| T1 | 0.45 in Nom. |
| T2 | 0.64 in Nom. |
| Hole Size in Sheet | 0.266 in +.005 - .000 |
| Drive Size | #2 |
| Material Knob | Aluminum |
| Material Screw | Hardened Carbon Steel |
| Finish Knob | Natural Finish |
| Finish Retainer | Natural Finish |
| Finish Screw | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Finish Spring | Natural Finish |