| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | PF11PM-632-0V |
| Description | PF11PM-632-0V Plastic Knob, Spring-Loaded Self-Clinching Panel Screws |
| Product Type | PF11PM |
| Thread Size | #6-32 |
| Thread Code | 632 |
| A Shank Max. | 0.036 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80 or less (Hardness Rockwell “B” Scale) HB 150 or less (Hardness Brinell) |
| Thread Specification | External, ASME B1.1, 2A / ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Retainer Material | Hardened Carbon Steel |
| Material Spring | 300 Series Stainless Steel |
| A | 0.036 in Max. |
| C | 0.249 in Max. |
| E | 0.45 in ± .010 |
| G | 0.23 in ± .025 |
| P | 0 in ± .025 |
| T1 | 0.45 in Nom. |
| T2 | 0.64 in Nom. |
| Hole Size in Sheet | 0.25 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.29 |
| Drive Size | #2 |
| Material Knob | PC/ABS (UL 94V-0, halogen-free) |
| Material Screw | Hardened Carbon Steel |
| Finish Knob | Violet |
| Finish Retainer | Bright Nickel over Copper Flash per ASTM B689, Type II |
| Finish Screw | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless |
| Finish Spring | Natural Finish |