MSO4-256-3 microPEM® Fastener
SKU: 10474 | MPN: MSO4-256-3Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part No. | MSO4-256-3 |
| Description | MSO4-256-3 microPEM® Flaring Standoff |
| Type | MSO4 |
| Thread Size | #2-56 |
| Thread Code | 256 |
| Length Code | 3 |
| Material | 400 Series Stainless Steel |
| Finish | Passivated and/or Tested Per ASTM A380 |
| Length | 0.094 in +0.002 -0.003 |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 88 / HB 176 or Less |
| Sheet Thickness | 0.012 in |
| Min. Sheet Thickness | 0.012 in |
| Hole Size in Sheet | .125 in +.002 - .000 |
| C | 0.124 in Max. |
| H | 0.156 in Nom. |
| Min. Dist. Hole Centerline To Edge | .120 in |
| Thread Specification | ASME B1.1, 2B |
| Tooling | |
| Anvil Chamfer Diameter | .142 - .144 in |
| Anvil Length | .219 in |