M8-1.25 X 35MM Socket Head Cap Screw Alloy Steel 12.9
SKU: 07867 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW07867 |
| Description | M8-1.25 X 35 Socket Head Cap Screw Alloy Steel 12.9 Black |
| Thread Size | M8-1.25 |
| Length | 35 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade|Class | 12.9 |
| Finish | Black |
| Thread Specification | ISO Metric Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Series | Coarse |
| Industry Standards Met | DIN 912 / ISO 4762 |
| System of Measurement | Metric |
| Head Diameter | 13mm |
| Head Height | 8mm |
| Head Style | Socket Head |
| Drive Type | Internal Hex |
| Drive Size | 6mm |