M8-1.25 X 20MM Socket Head Cap Screw A2 Stainless Steel Full Thread
SKU: 53573 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW53573 |
| Description | M8-1.25 X 20 SOCKET HEAD CAP SCREW Stainless Steel A2 |
| Thread Size | M8-1.25 |
| Length | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Specification | ISO Metric Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Series | Coarse |
| Industry Standards Met | DIN 912 / ISO 4762 |
| System of Measurement | Metric |
| Head Diameter | 13mm |
| Head Height | 8mm |
| Head Style | Socket Head |
| Drive Type | Internal Hex |
| Drive Size | 6mm |