M5-0.8 X 16MM Socket Head Cap Screw A2 Stainless Steel
SKU: 04367 |Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | Approved Supplier |
| Part Number | SW04367 |
| Description | M5-0.8 X 16 SOCKET HEAD CAP SCREW Stainless Steel A2 |
| Thread Size | M5-0.8 |
| Length | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Specification | ISO Metric Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Series | Coarse |
| Industry Standards Met | DIN 912 / ISO 4762 |
| System of Measurement | Metric |
| Head Diameter | 8.5mm |
| Head Height | 5mm |
| Head Style | Socket Head |
| Drive Type | Internal Hex |
| Drive Size | 4mm |