IUCC-M5-2 STANDARD INSERT
SKU: 30133 | MPN: IUCC-M5-2Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUCC-M5-2 |
| Material | 300 Series stainless steel |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Diameter | 8.33 mm |
| L - Length | 11.1 mm |
| Length Tolerance | ± 0.13 mm |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 12.12 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 7.06 mm |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Pilot Diameter | 7.16 mm |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.13 |
| Hole Taper Diameter | 8.00 mm |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Hole Taper Depth | 6.72 mm |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |