IUCC-M3-1 STANDARD INSERT
SKU: 00063 | MPN: IUCC-M3-1Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUCC-M3-1 |
| Material | 300 Series stainless steel |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Diameter | 5.56 mm |
| L - Length | 3.81 mm |
| Length Tolerance | ± 0.13 mm |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 4.83 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 5.05 mm |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Pilot Diameter | 5.16 mm |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.13 |
| Hole Taper Diameter | 5.23 mm |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Hole Taper Depth | 1.29 mm |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |