IUC-M3.5-2 STANDARD INSERT
SKU: 08023 | MPN: IUC-M3.5-2Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUC-M3.5-2 |
| Material | 300 Series stainless steel |
| Thread Size | M3.5 x 0.6 |
| Diameter | 5.56 mm |
| L - Length | 6.35 mm |
| Length Tolerance | ± 0.13 mm |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 7.42 mm |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 4.70 mm |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Pilot Diameter | 4.83 mm |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.13 |
| Hole Taper Diameter | 5.23 mm |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.05 mm |
| Hole Taper Depth | 3.79 mm |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |