IUC-832-1 STANDARD INSERT
SKU: 11637 | MPN: IUC-832-1Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUC-832-1 |
| Material | 300 Series stainless steel |
| Thread Size | #8-32 |
| Diameter | 0.250 in |
| L - Length | 0.185 in |
| Length Tolerance | ± 0.005 |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 0.225 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 0.226 in |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Pilot Diameter | 0.230 in |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.005 |
| Hole Taper Diameter | 0.234 in |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Hole Taper Depth | 0.057 in |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |