IUC-256-2 STANDARD INSERT
SKU: 05497 | MPN: IUC-256-2Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUC-256-2 |
| Material | 300 Series stainless steel |
| Thread Size | #2-56 |
| Diameter | 0.141 in |
| L - Length | 0.188 in |
| Length Tolerance | ± 0.005 |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 0.228 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 0.107 in |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Pilot Diameter | 0.115 in |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.005 |
| Hole Taper Diameter | 0.123 in |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Hole Taper Depth | 0.114 in |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |