IUC-0616-2 STANDARD INSERT
SKU: 07220 | MPN: IUC-0616-2Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUC-0616-2 |
| Material | 300 Series stainless steel |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Diameter | 0.563 in |
| L - Length | 0.625 in |
| Length Tolerance | ± 0.005 |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 0.665 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 0.488 in |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Pilot Diameter | 0.493 in |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.005 |
| Hole Taper Diameter | 0.54 in |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Hole Taper Depth | 0.372 in |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |