IUA-032-1 STANDARD INSERT
SKU: 66254 | MPN: IUA-032-1Details
| Specifications | |
|---|---|
| Manufacturer | PEM SI |
| Manufacturer's Part No. | IUA-032-1 |
| Material | Aluminum |
| Thread Size | #10-32 |
| Diameter | 0.297 in |
| L - Length | .225 in |
| Length Tolerance | ± 0.005 |
| Minimum Boss Diameter | n/a |
| Minimum Hole Depth | 0.277 in |
| Hole Taper Angle | 8 degrees |
| Hole Diameter | 0.267 in |
| Hole Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Pilot Diameter | 0.272 in |
| Pilot Diameter [Tolerance] | ± 0.005 |
| Hole Taper Diameter | 0.277 in |
| Hole Taper Diameter [Tolerance] | ± 0.002 |
| Hole Taper Depth | 0.072 in |
| Installation Method | Ultrasonic/Heat Staking |