HFLH-0518-20X Stud for Sheet Metal
SKU: 75137 | MPN: HFLH-0518-20XDetails
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | HFLH-0518-20X |
| Description | HFLH-0518-20X Hard Panel Stud |
| Product Type | HFLH |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Length | 1.25 in |
| Material Specification | Heat-Treated Alloy Steel |
| Finish Specification | No Finish (with Rust Preventative Oil) |
| Sheet Thickness | 0.06 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 96/HB 216 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | Heat-Treated Alloy Steel |
| H | 0.586 in ±0.01 |
| S | 0.133 in Max. |
| T | 0.083 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.312 in + .005 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.560 in |