| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | HFLH-032-8ZI |
| Description | HFLH-032-8ZI Hard Panel Stud |
| Product Type | HFLH |
| Thread Size | #10-32 |
| Length | 0.5 in |
| Material Specification | Heat-Treated Alloy Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, Colorless |
| Sheet Thickness | 0.040 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 96/HB 216 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | Heat-Treated Alloy Steel |
| H | 0.357 in ±0.01 |
| S | 0.102 in Max. |
| T | 0.048 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.190 in + .005 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.360 in |