| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | HFHB-M8-20X |
| Description | HFHB-M8-20X Heavy Duty Studs, non Flush |
| Product Type | HFHB |
| Thread Size | M8 |
| Length | 20 mm |
| Material Specification | Phosphor Bronze |
| Sheet Thickness | 2.00 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 55/HB 83 or Less |
| Thread Specification | External, ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Material | CDA-510 Phosphor Bronze |
| Material Tensile Strength | 60 ksi / 415 MPa |
| Material Code | B |
| H | 12.50 mm ±0.25 |
| S | 3.50 mm Max. |
| T | 1.78 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 8 mm + 0.13 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 12.70 mm |