| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHS-M5-12 |
| Description | FHS-M5-12 Flush-Head Threaded Stud |
| Product Type | FHS |
| Thread Size | M5 |
| Length | 12 mm |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | External, ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| Material Code | S |
| H | 6.5 mm ±0.40 |
| S | 2.7 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 5 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 7.2 mm |