| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHS-3MM-8 |
| Description | FHS-3MM-8 Flush Head Unthreaded Stud |
| Product Type | FHS |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 8 mm |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Thread Code | 3 mm |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| H | 5.30 mm ±0.40 |
| P | 3.00 mm ±0.05 |
| S | 2.30 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 3.5 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 6.40 mm |