| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHS-281-24 |
| Description | FHS-281-24 Flush Head Unthreaded Stud |
| Product Type | FHS |
| Thread Size | Unthreaded |
| Length | 1.50 in |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 0.093 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70/HB 125 or Less |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| H | 0.380 in ±0.015 |
| P | 0.281 in ± .002 |
| S | 0.160 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.312 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.38 in |