| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHP-632-8 |
| Description | FHP-632-8 Flush-Head Studs for Stainless Steel Sheets |
| Product Type | FHP |
| Thread Size | #6-32 |
| Length | 0.5 in |
| Material Specification | Precipitation Hardened Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 0.040 to 0.095 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 92 / HB 195 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | Precipitation Hardened Stainless Steel |
| Material Code | P |
| H | 0.206 in ±0.015 |
| S | 0.09 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.137 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.25 in |