| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHLS-M3.5-12 |
| Description | FHLS-M3.5-12 Flush-head, Low Displacement Studs |
| Product Type | FHLS |
| Thread Size | M3.5 |
| Length | 12 mm |
| Material Specification | 300 Series Stainless Steel |
| Finish Specification | Passivated and/or tested per ASTM A380 |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 70 / HB 125 or Less |
| Thread Specification | External, ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Material | 300 Series Stainless Steel |
| Material Code | S |
| H | 4.15 mm ±0.40 |
| S | 2.30 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 3.5 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 3.80 mm |