| Specification |
|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHL-M2.5-18ZI |
| Description | FHL-M2.5-18ZI Flush-head, Low Displacement Studs |
| Product Type | FHL |
| Thread Size | M2.5 |
| Length | 18 mm |
| Material Specification | Heat-Treated Carbon Steel |
| Finish Specification | Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, Colorless |
| Sheet Thickness | 1 mm |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 80 / HB 150 or less |
| Thread Specification | External, ASME B1.13M, 6g |
| Fastener Material | Heat-Treated Carbon Steel |
| H | 3.15 mm ±0.40 |
| S | 2.10 mm Max. |
| Hole Size in Sheet | 2.50 mm + 0.08 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 2.80 mm |