FHA-832-24 Stud for Sheet Metal
SKU: 11534 | MPN: FHA-832-24Details
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer | Penn Engineering |
| Manufacturer's Part Number | FHA-832-24 |
| Description | FHA-832-24 Flush-Head Threaded Stud |
| Product Type | FHA |
| Thread Size | #8-32 |
| Length | 1.50 in |
| Material Specification | Aluminum |
| Sheet Thickness | 0.040 in |
| For Use In Sheet Hardness | HRB 50 / HB 82 or Less |
| Thread Specification | External, ANSI B1.1, 2A |
| Fastener Material | Aluminum (Plain Finish) |
| Material Code | A |
| H | 0.237 in ±0.015 |
| S | 0.09 in Max. |
| Hole Size in Sheet | 0.163 in + .003 - .000 |
| Min. Dist. Hole C/L to Edge | 0.281 in |